Povijest

Ženski đački dom Dubrovnik smješten je u ljetnikovcu dubrovačke vlastele sagrađenom 1793. godine s prekrasnim perivojem i spada u baštinu nulte kategorije. Spomenička vrijednost i osobito smještaj u jednom od najljepših dijelova Dubrovnika utjecali su na raznovrsnost njegovih funkcija tijekom povijesti. Između dva svjetska rata, dogradnjom drugog kata postaje Hotel "Gradac".  Odmah nakon drugog svjetskog rata postaje srednjoškolski đački dom i to prvo dom Učiteljske škole u Dubrovniku za muškarce, a potom mješoviti dom iste škole sve do 1954. godine. Od 1954. godine postaje Ženski đački dom namijenjen svim srednjoškolkama, pretežito iz Dubrovačko-neretvanske županije i tu namjenu i ime je zadržao do danas. U prosincu 2004. godine obilježili smo njegovu 50- tu obljetnicu održavanjem prigodne izložbe u prostorima doma i svečanom priredbom u kazalištu "Marina Držića". Sadašnji standard doma  je od 1979. godine kada je dograđen još jedan kat i uređene 34 sobe s kupaonicama, te velika učionica u potkrovlju zgrade. Vrt i prekrasna taraca čine sa zgradom doma  jedinstvenu arhitektonsku cjelinu.

POVIJEST DOMA